Dovolená v Tunisu a Turecku

Památky a města v Chorvatsku: Diokleciánův palác, Záhřeb, Šibenická katedrála, Doubrovník, Starigradské polje


Průvodce cestovatele-ChorvatskoTIP: Letenky a ubytování na poslední chvíli za skvělé ceny

Chorvatsko je jednou z nejvíce oblíbených destinací. Místo kam snad nejvíce Čechů míří na svou dovolenou. Většina Čechů jezdí autem, ale často je mnohem pohodlnější i levnější si zaplatit letenku do Dubrovníku. Letenky do Splitu budou ještě levnější. Chorvatsko známe ho jako zemi, která má mnoho kilometrů dlouhý přístup do krásného Středozemního moře. Chorvatsko však skýtá daleko více příležitostí, než je koupání v moři. Ve vnitrozemí, můžeme nalézt mnoho překvapivých míst. O všech se dozvíte v novém průvodci, který je k sehnání za 500 Kč. Knihu Chorvatsko – Společník cestovatele vydalo nakladatelství Euromedia Group k.s., Knižní klub. Alternativou může být tradičně spolehlivý průvodce Lonely Planet.

Překvapivé Chorvatsko

pruvodce chorvatskemJe to země převážně hornatá, hory dosahují až výšky 2000 m n.m. Jeho rozloha je téměř 60 000 km čtverečních a spadá pod něj 1185 ostrovů a ostrůvků. Chorvatsko je jeden ze států bývalé Jugoslávie, která se rozpadla v roce 1990. OSN se musela starat o klid na sporných územích až do roku 1995 a poslední území Východní Slavonie bylo navráceno až v roce 1998.

Chorvatsko ztratilo samostatnost již zavražděním krále Demetera Zvonimíra v roce 1089. Chorvatsko propadlo Uhrám a pod jejich nadvládou 900 let. Na konci 1. světové války vyhlásilo nezávislost, ale pod nátlakem muselo souhlasit k připojení ke Království Srbů, Chorvatů a Slovinců.

Chorvatsko má spoustu přírodních úkazů, na které stojí za to se vypravit. Například Národní park Plitvická jezera je vyhledávanou turistickou atrakcí. Skládá se ze 16 jezer uprostřed lesů. Jsou kaskádovitě uspořádány, takže tvoří hotový zázrak. Další Národní park Kornati, tvoří přes 150 ostrovů. Na těch nalezneme podvodní jeskyně .

Trochu z jiného odvětví je pro Chorvatsko velmi významná Eufrasiova bazilika, kde nalezneme nejzachovalejší stopy byzantského umění. Dále ve Splitu můžeme navštívit Diokleciánův palác, což je nejrozsáhlejší římská architektonická památka na celém Jadranu. Stojí zde už od 3. století a je opravdu velmi zachovalý. Další, turisty velmi vyhledávané památky, jsou přímořská města Dubrovník a Pula.

Jestliže se vydáte na dovolenou do Chorvatska, určitě neproležte celý týden na pláži, ale vyrazte se trochu porozhlédnout po okolí. Sami budete překvapeni, kolik pozoruhodností objevíte.

Chorvatsko Vás možná nezaujalo. Pokud Vás lákají vzdálenější kouty světa, vyzkoušejte třeba letenky do USA.

Kategorie: Cestování, Důležité informace, Ubytování, ZábavaKomentářů (0)


Neváhejte jet do ChorvatskaTIP: Letenky a ubytování na poslední chvíli za skvělé ceny

Jelikož je již červenec, tak to pro většinu z nás znamená čas na výběr dovolené. Určitě se stejně jako já nemůžete dočkat, až budete ležet na oblázkové pláži a  plnými doušky si vychutnávat slaný vlhký mořský vzduch.
Ale právě před tímto zaslouženým odpočinkem za celý rok Vás čeká ještě spousta práce. Ať už s výběrem destinace či „pouhým“ sbalením všech těch nepostradatelných věcí, které jsou na řádnou dovolenou zapotřebí. A kdo z Vás má děti, tak mi jistě dáte za pravdu, že splnit například váhový limit do letadla či vše naskládat třeba jen do osobního automobilu je opravdu někdy nadlidský úkol. Já osobně jsem se za několik posledních pár let naučila dovolenou opravdu si užívat. Jelikož jsem tři roky podnikala, tak na dovolenou samozřejmě nebyl čas. A díky tomu jsem se naučila spokojit se s málem. To pro mě znamenalo dovolená i na jeden den u moře. Kdy jsem opravdu jako cvok večer odjela a druhý den jsem jela zpět. Cesta byla sice náročnější, ale stálo to za to.
Nikdy jsem nechtěla jet do Chorvatska, už ani sama nevím proč. A vlastně dnes nechápu, proč jsem se o takové krásné moře, v podstatě kousek od domu, připravovala.

Dnes již zastávám názor, že dovolená a Chorvatsko patří k sobě

Dovolená v Chorvatsku je dnes českou klientelou velmi žádaná. Má hned několik výhod. Můžete jet v pohodlí Vašeho osobního automobilu, a tím samozřejmě volíte čas, kdy si vyjedete. Nejste omezováni nikým v autobuse. Dnes je neskutečný výběr zájezdů od různých cestovních kanceláří, ať už na internetu či přímo v cestovní kanceláři.
Velmi oblíbené se za posledních pár let stali last minute zájezdy. Jsou cenově výhodnější a dovolenou si můžete zařídit až na poslední chvíli. Což v dnešní době při velké zaměstnanosti spousta lidí ocení. Já sama mám velmi dobrou zkušenost s cestovní kanceláři invia.cz , která na svém webu nabízí snad všechny možné destinace a je i specialistou na last minute Chorvatsko.
Dovolená Chorvatsko pro mě znamená čisté moře, krásná příroda, útesy, spoustu vynikajícího jídla /čerstvých ryb/, sportovní a relaxační vyžití.

Chorvatsko je prostě vše co od dovolené čekáte.


Kategorie: Cestování, Důležité informaceKomentářů (0)


Veterinární předpisyTIP: Letenky a ubytování na poslední chvíli za skvělé ceny

pes do chorvatskaPsi a kočky v doprovodu svého majitele musí mít mezinárodní očkovací průkaz (Europas Petpassport) s vyznačeným potvrzením o vakcinaci proti vzteklině a potvrzení o identifikaci (tetování, označení mikročipem), tzn. stejně jako to požadují země Evropské unie. Pro Chorvatskou republiku není potřeba sérologické vyšetření.
Potvrzení o očkování proti vzteklině musí být při vstupu do Chorvatska nejméně 15 dní staré, ale nesmí být starší než 6 měsíců. U prvního očkování, které se provádí ve stáří 3 měsíců, musí být očkování nejméně 6 měsíců a ne déle než jeden rok před cestou. Navíc Chorvatsko požaduje potvrzení od veterinárního lékaře o tom, že zvíře je zdravé a potvrzení z místně příslušné veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace (kulaté razítko). Pokud veterinární vyšetření nebylo provedeno nebo chybí potvrzení o něm, provedou je na hraničním přechodu chorvatští veterináři. Je třeba však počítat s dosti vysokým poplatkem za toto náhradní vyšetření.
Dovoz a dočasný pobyt potencionálně nebezpečných psů rasy teriér – bullteriérů, pitbullteriérů a jejich kříženců, kteří nejsou zapsáni v registru Mezinárodního kinologického svazu (FCI), je zakázán.

Kategorie: Cestování, Důležité informaceKomentářů (0)


Istrie-Apartmány PicalTIP: Letenky a ubytování na poslední chvíli za skvělé ceny

Z ilyrského kmene Histri, který zde žil před dvěma tisíciletími, pochází sám název Istrijského poloostrova. Navštívit zde lze malebné rybářské vesnice, historická centra měst, moderní rekreační místa na pobřeží, městečka v horách a nekonečné vinice ve vnitrozemí. Podél rozvětveného pobřeží je více než třicet větších přístavů. Podnebí je středozemní s mírnou zimou a slunečným létem. Letní vedra osvěžuje mořský vítr „Maestral“. Vegetace je bujná – dubové a borové lesíky, háje a vinice. Bohatý život pod mořskou hladinou Vám připraví plno krásných zážitků při potápění.

Poreč

Město a přístav Poreč s okolím je nejoblíbenější středisko na celém jadranském přímoří a je pozoruhodné svými historickými památkami. Staré město se nachází na poloostrově, který daleko vyčnívá  z pevniny. K mimořádně cenným historickým památkám Poreče patří starokřesťanská  Eufraziova bazilika.

Apartmány Istrijského poloostrova

apartmany chorvatskoPical je oblíbený komplex apartmánů se nachází v parku, jen asi 10-15 minut chůze od centra Poreče, 100m od pláže, v bezprostřední blízkosti hotelu ZAGREB, kde je i recepce. Vzhledem k tomu, že hosté apartmánů mohou využívat všechna zařízení přilehlých hotelů Pical a Zagreb, je vybavenost zázemí komfortní, ať už se jedná o hotelové pláže s dětským brouzdalištěm, několik venkovních bazénů s mořskou vodou, lehátka u bazénu zdarma, slunečníky za poplatek (omezené množství) apod. K dispozici je dvanáct tenisových kurtů, minigolf, ping-pong, půjčovna kol, hotelové restaurace, obchody se suvenýry, potravinami a spotřebním zbožím, lze se také pobavit na tématických večerech. Vnitřní bazén je v hotelu Pical, kde je též sauna, masáže. Sportovní centrum je vzdáleno cca 150 m od objektu, k dispozici jsou tenisové kurty, minigolf, stolní tenis, půjčování kol a úschovna kol. Středisko je v sezóně propojeno turistickým vláčkem s centrem Poreče.  Pláž je přírodní se vstupem po upravené oblázkové pláži nebo betonová plata na ležení. Na pláži se nacházejí restaurace, bar, půjčovna sportovních potřeb pro vodní sporty, ping-pong, minigolf, bezplatné připojení v prostoru lobby baru. Okolí Poreče je ideální pro cyklovýlety do vnitrozemí i podél moře s krásnou přírodou např. do romantických městeček Motovun, Višnjan, Novigrad, případně se hodí na cesty do Poreče a na okolní pláže.

Apartmány jsou dvojího typu, cena je dle typu apartmánu. Jde o 2-3 lůžkové, a nebo 4-5ti lůžkové apartmány s možností přistýlky.

Kategorie: Cestování, Istrie, Ostrovy, Ubytování, ZábavaKomentářů (0)


Do Chorvatska s kolemTIP: Letenky a ubytování na poslední chvíli za skvělé ceny

Obliba cyklistiky u nás stále roste. Je to dáno také technologickým pokrokem. Koupit si můžete různá odlehčená kola, takže sportovat na kole může i člověk s nadváhou a podobně. Stačí si zvolit jednodušší terén. Cyklistika je velmi oblíbená také proto, že krom kola v podstatě nepotřebujete žádné jiné vybavení. Tak je kolo jedinou investicí. Do kola se po chvíli zamiluje každý a začne vyhledávat různé cyklistické zájezdy.

na koleCo se cyklistických zájezdů týče, můžete si vybrat cyklo dovolenou v rámci české republiky, ale také v zahraničí. Velmi oblíbené je Chorvatsko a jiné přímořské státy, kde vlahý vzduch doslova vybízí k větším sportovním výkonům. Na druhou stranu se nemusíte přetažení vůbec obávat, protože dovolená na kole není v žádném případě jen pro velmi zdatné sportovce. Účastníci zájezdu se zařadí do různých výkonnostních skupin. Zdaleka nejlepší jet vzít s sebou kolo i brusle a navštívit některou z mnoha stezek na brusle. Skloubit tyto dvě aktivity je nepopsatelné a navíc můžete cestou navštívit lázně. Zde můžete protáhnout tělo pravděpodobně nejzdravějším sportem-plaváním v klasických či termálních bazénech, anebo si užít některou ze saun či welness procedur.

My doporučujeme spojit cyklo dovolenou s návštěvou historických pamětihodností. Na kole se dostanete i tam, kam taxíky nemohou.

Kategorie: Cestování, SportKomentářů (0)


Levné ubytování v ChorvatskuTIP: Letenky a ubytování na poslední chvíli za skvělé ceny

Chorvatsko je naše srdeční záležitost. Je to poměrně blízká destinace, která skýtá nevídané možnosti. Do Chorvatska jezdíme autem, ubytování hledáme buď na místě, nebo si ho zarezervujeme předem. Vždy ale vybíráme ubytování, u kterého majitelé netrvají na záloze. Bankovní poplatky za převod i několika desítek Euro je doslova pekelný. Navíc o zálohu nepřijdete, pokud vám do cesty něco vleze, ať už počasí nebo třeba náhlá chřipka.

Grebaštica

Grebaštica je malinká vesnice nedaleko Šibeniku. Sem se dostanete nejlépe autem, a autem se dostanete také na nedaleké, naprosto úžasné plážky. Vesnici ale protíná dost frekventovaná silnice. Z druhé strany už vidíte moře. My jsme dojeli na cca 2 km vzdálenou pláž, přelezli plot do mufloní obory a užívali si prázdné pláže s mnohými mořskými potvůrkami. Nabírali jsme lastury a ulity ježovek, pozorovali různě barevné rybičky, ale také chobotnice nebo třeba hvězdice.

Ubytování Grebaštica

Ubytování jsme si našli přes přímý kontakt na poskytovatele ubytování ještě v Čechách, několik měsíců předem. Ubytování můžeme jen a jen doporučit. Kontakt:dsvircic @net.hr

Paní domácí mluví plynně anglicky, ale domluvíte se i chorvatsko-česky. Apartmány jsou s vybavenou kuchyní, bez mikrovlnné trouby a varné konvice. Součástí je televize, přístup na Internet a klimatizace (za příplatek). V září nás ubytování se dvěma ložnicemi, kuchyní a koupelnou vyšlo na 25 Euro za celý apartmán na den. Neuvěřitelné že?

Grebaštica-fotografie

Kategorie: CestováníKomentářů (0)


Ostrov Hvar nabízí jen to nejlepšíTIP: Letenky a ubytování na poslední chvíli za skvělé ceny

Jídlohvar

Pro gurmány mám zajisté vynikající zprávu. Místní stravování je velmi chutné.  Najdete zde velký výběr opravdových dobrůtek.  I občasná návštěva místní restaurace člověka rozhodně  nezrujnuje. My jsme si dali palačinku za 20 Kun a rizoto s mořskými plody za 80 Kun. Kopeček zmrzliny vyjde na 6-8 Kun. Je to ale kopeček velikosti třech českých.

Samozřejmě v místních podmínkách je nesmírně důležitý pitný režim. Ale voda je všude lehce dostupná, takže se nemusíte strachovat.

Fotografie z Hvaru – Chorvatsko naleznete zde.

Potápění na Hvaru

Pro mě nejzásadnější důvod výběru dovolené na ostrově Hvar je jeho nesčetná nabídka míst, kde se můžete potápět.  Pro mě fascinující zážitek. Nádherný barevný podmořský svět, který se Vám náhle odhalí, je něco naprosto nezapomenutelného. Každý, kdo se chce potápět, musí mít platný potápěčský průkaz, který je vydáván na 365 dní osobám, jež prokáží patřičnou kvalifikaci z mezinárodně uznávaných potápěčských škol.

Celé mé závěrečné shrnutí mé dovolené je naprostá spokojenost. Vřele doporučuji Všem, nejen vášnivým potápěčům. Zažijete krásné chvíle, na které budete jistě dlouho vzpomínat.

Kategorie: Cestování, Ostrovy, Sport, ZábavaKomentářů (0)


Chorvatský ostrov HvarTIP: Letenky a ubytování na poslední chvíli za skvělé ceny

trajekt na hvarAsi nebudu jediná, která se těší na dobu dovolených. Na tu vytouženou odpočinkovou chvíli. K tomuto okamžiku se upínám snad celý rok. Už jen ta představa teplého počasí a krásně šplouchajícího moře mi pozvedne náladu. Proto jsem se po dlouhém rozmýšlení rozhodla, že navštívím Chorvatský ostrov Hvar. Svého rozhodnutí jsem nikdy nelitovala.

Jako způsob dopravy do vysněného bodu zájmu jsem zvolila možnost cestování autem. Vidím na tom nemalé výhody.   Samotná cesta proběhla bez komplikací a to včetně trajektu, který jel ze Splitu až na Hvar, do přístavu Starý Grad.

Možnosti ubytování jsou tu velmi rozdílné, přes skromnější ubytování až po luxusní destinace. Takže si můžete vybrat ubytování, které pro Vás bude finančně dostupné.

Historie ostrova Hvar

Historie ostrova je velmi zajímavá, tak zde najde zalíbení člověk se zálibami, jako jsou dlouhé procházky, pří nichž bude nasávat tu úžasnou atmosféru. I mne tyto procházky učarovaly.

Atmosféra ostrova byla velmi romantická a příjemná. Najdete zde velký počet kulturních památek, které Vás jistě nadchnou.

Užijete si příjemný mořský vánek

Ostrov Hvar mi byl velmi sympatický svými klimatickými podmínkami. Nejsem typ člověka, který by se vyžíval v úmorných vedrech, a proto mi místní počasí velmi vyhovovalo. Jedna zajímavá informace, kterou jsem se dočetla je, že ostrov Hvar vyniká největší insolací, což znamená, že se může pochlubit největším počtem hodin slunečního svitu na celém východním Jadranu, což mi přijde zajímavé. Také teplota moře byla velmi příjemná a sváděla k častým pokusům o menší či větší zábavě ve vodě.

Kategorie: Cestování, OstrovyKomentářů (0)


Jelsa na ostrově HvarTIP: Letenky a ubytování na poslední chvíli za skvělé ceny

jelsaJelsa je malé městečko (asi 2000 obyvatel) na ostrově Hvar. Máte zde spoustu možností, kde se ubytovat, buď ve velkém komplexu apartmánů s hotelem (Fontana). Ke koupání máte několik příležitostí, vždy si ale najděte místo dál od přístavu, lodě totiž vodu znečišťují.

Vyberte si jednu z vybetonovaných plážek. Zcela určitě budete potřebovat silnější deku nebo karimatku. Pokud jste si zapomněli koupací brýle nebo boty do vody, nemusíte zoufat. Ve městečku najdete několik stánků, kde si všechny nezbytnosti, včetně plážových dek, můžete zakoupit za ceny cca stejné jako v České republice.

Nezapomeňte také navštívit místní ovocný trh. Pochutnáte si na melounech a čerstvých fících. Ceny potravin, ale také ubytování jsou asi tak o ¼ až 1/3 vyšší než na pevnině. Stojí to ale za to. Ostrov Hvar je prostě nepřekonatelný a městečko Jelsa je jedním z nejhezčích přístavů. Na Hvar se dostanete trajektem ze splitu do přístavu Starý Grad. Odtud je asi 11 km.

levandulove suvenyry

Je zde bankomat, kavárna i restaurace s volným přístupem na wi-fi. Internet je zde jinak příšerně drahý. V průměru asi 7 euro na hodinu.

Co si přivést jako suvenýry?

Nejen jako suvenýry, ale jako každodenní radost si kupte víno, které má v okolí Jelsy výbornou kvalitu. Každý večer si otevřete lahvinku, kterou si vypijete na terase vašeho apartmánu. Dobré víno zde stojí cca 60 Kun.

Nesmíte zapomenout koupit olivový olej (70 Kun za litr) a olej z levandule. Ten je vhodný do koupele nebo na masáže. Lahvička stojí cca 50 Kun. My jsme nepohrdly ani různými výrobky z levandule a námořnickými tričky a ručníky.

Kategorie: Cestování, OstrovyKomentářů (0)


Do Chorvatska i na podzim-na jachtuTIP: Letenky a ubytování na poslední chvíli za skvělé ceny

do chorvatska na jachtuProtože ČR mořem nedisponuje, jezdí většina milovníků jachtingu a mořeplavby do Chorvatska. Je to poměrně blízká destinace, kde pro nás není draho. Chorvatsko navíc celosvětově patří mezi nejlepší jachtařské oblasti. Zajet si můžete na některý ze stovek ostrůvků anebo se kochat malebnými zátokami.

Na jachtu vyražte na jaře nebo na podzim. Během letní sezóny je půjčení lodi velmi drahé, navíc zaplatíte i za parkování stání pro osobní automobil na pobřeží. Cena se pohybuje okolo 200 Kč za den. Nevýhodou letního jachtingu krom vysokých cen je, že srpen patří mezi nejméně větrné měsíce, takže se může stát, že se vám pronájem lodi vůbec nevyplatí.

Na jachtu si můžete objednat kapitána chorvatského nebo českého. Po absolvování jachtařského kurzu a složení kapitánských zkoušek se plavby zúčastníte jako kadet, následně už můžete loď řídit sami. Vždy kontrolujte stav a vývoj počasí. Klasikou je vyplout ze Zadaru.

Pokud se o vás na lodi pokouší mořská nemoc (to poznáte podle nepříjemného šimrání v oblasti žaludku), musíte urychleně jednat. Prý pomáhá plné soustředění, lahev studeného piva, anebo žvýkačky proti nevolnosti. Krom těchto žvýkaček si nezapomeňte přibalit také krém na opalování. Na lodi spálíte pokožku mnohem rychleji, paprsky se totiž odrážejí od vody.

Kategorie: CestováníKomentářů (0)