Dovolená v Tunisu a Turecku

Památky a města v Chorvatsku: Diokleciánův palác, Záhřeb, Šibenická katedrála, Doubrovník, Starigradské polje


Průvodce cestovatele-ChorvatskoTIP: Letenky a ubytování na poslední chvíli za skvělé ceny

Chorvatsko je jednou z nejvíce oblíbených destinací. Místo kam snad nejvíce Čechů míří na svou dovolenou. Většina Čechů jezdí autem, ale často je mnohem pohodlnější i levnější si zaplatit letenku do Dubrovníku. Letenky do Splitu budou ještě levnější. Chorvatsko známe ho jako zemi, která má mnoho kilometrů dlouhý přístup do krásného Středozemního moře. Chorvatsko však skýtá daleko více příležitostí, než je koupání v moři. Ve vnitrozemí, můžeme nalézt mnoho překvapivých míst. O všech se dozvíte v novém průvodci, který je k sehnání za 500 Kč. Knihu Chorvatsko – Společník cestovatele vydalo nakladatelství Euromedia Group k.s., Knižní klub. Alternativou může být tradičně spolehlivý průvodce Lonely Planet.

Překvapivé Chorvatsko

pruvodce chorvatskemJe to země převážně hornatá, hory dosahují až výšky 2000 m n.m. Jeho rozloha je téměř 60 000 km čtverečních a spadá pod něj 1185 ostrovů a ostrůvků. Chorvatsko je jeden ze států bývalé Jugoslávie, která se rozpadla v roce 1990. OSN se musela starat o klid na sporných územích až do roku 1995 a poslední území Východní Slavonie bylo navráceno až v roce 1998.

Chorvatsko ztratilo samostatnost již zavražděním krále Demetera Zvonimíra v roce 1089. Chorvatsko propadlo Uhrám a pod jejich nadvládou 900 let. Na konci 1. světové války vyhlásilo nezávislost, ale pod nátlakem muselo souhlasit k připojení ke Království Srbů, Chorvatů a Slovinců.

Chorvatsko má spoustu přírodních úkazů, na které stojí za to se vypravit. Například Národní park Plitvická jezera je vyhledávanou turistickou atrakcí. Skládá se ze 16 jezer uprostřed lesů. Jsou kaskádovitě uspořádány, takže tvoří hotový zázrak. Další Národní park Kornati, tvoří přes 150 ostrovů. Na těch nalezneme podvodní jeskyně .

Trochu z jiného odvětví je pro Chorvatsko velmi významná Eufrasiova bazilika, kde nalezneme nejzachovalejší stopy byzantského umění. Dále ve Splitu můžeme navštívit Diokleciánův palác, což je nejrozsáhlejší římská architektonická památka na celém Jadranu. Stojí zde už od 3. století a je opravdu velmi zachovalý. Další, turisty velmi vyhledávané památky, jsou přímořská města Dubrovník a Pula.

Jestliže se vydáte na dovolenou do Chorvatska, určitě neproležte celý týden na pláži, ale vyrazte se trochu porozhlédnout po okolí. Sami budete překvapeni, kolik pozoruhodností objevíte.

Chorvatsko Vás možná nezaujalo. Pokud Vás lákají vzdálenější kouty světa, vyzkoušejte třeba letenky do USA.

Kategorie: Cestování, Důležité informace, Ubytování, ZábavaKomentářů (0)


Neváhejte jet do ChorvatskaTIP: Letenky a ubytování na poslední chvíli za skvělé ceny

Jelikož je již červenec, tak to pro většinu z nás znamená čas na výběr dovolené. Určitě se stejně jako já nemůžete dočkat, až budete ležet na oblázkové pláži a  plnými doušky si vychutnávat slaný vlhký mořský vzduch.
Ale právě před tímto zaslouženým odpočinkem za celý rok Vás čeká ještě spousta práce. Ať už s výběrem destinace či „pouhým“ sbalením všech těch nepostradatelných věcí, které jsou na řádnou dovolenou zapotřebí. A kdo z Vás má děti, tak mi jistě dáte za pravdu, že splnit například váhový limit do letadla či vše naskládat třeba jen do osobního automobilu je opravdu někdy nadlidský úkol. Já osobně jsem se za několik posledních pár let naučila dovolenou opravdu si užívat. Jelikož jsem tři roky podnikala, tak na dovolenou samozřejmě nebyl čas. A díky tomu jsem se naučila spokojit se s málem. To pro mě znamenalo dovolená i na jeden den u moře. Kdy jsem opravdu jako cvok večer odjela a druhý den jsem jela zpět. Cesta byla sice náročnější, ale stálo to za to.
Nikdy jsem nechtěla jet do Chorvatska, už ani sama nevím proč. A vlastně dnes nechápu, proč jsem se o takové krásné moře, v podstatě kousek od domu, připravovala.

Dnes již zastávám názor, že dovolená a Chorvatsko patří k sobě

Dovolená v Chorvatsku je dnes českou klientelou velmi žádaná. Má hned několik výhod. Můžete jet v pohodlí Vašeho osobního automobilu, a tím samozřejmě volíte čas, kdy si vyjedete. Nejste omezováni nikým v autobuse. Dnes je neskutečný výběr zájezdů od různých cestovních kanceláří, ať už na internetu či přímo v cestovní kanceláři.
Velmi oblíbené se za posledních pár let stali last minute zájezdy. Jsou cenově výhodnější a dovolenou si můžete zařídit až na poslední chvíli. Což v dnešní době při velké zaměstnanosti spousta lidí ocení. Já sama mám velmi dobrou zkušenost s cestovní kanceláři invia.cz , která na svém webu nabízí snad všechny možné destinace a je i specialistou na last minute Chorvatsko.
Dovolená Chorvatsko pro mě znamená čisté moře, krásná příroda, útesy, spoustu vynikajícího jídla /čerstvých ryb/, sportovní a relaxační vyžití.

Chorvatsko je prostě vše co od dovolené čekáte.


Kategorie: Cestování, Důležité informaceKomentářů (0)


Veterinární předpisyTIP: Letenky a ubytování na poslední chvíli za skvělé ceny

pes do chorvatskaPsi a kočky v doprovodu svého majitele musí mít mezinárodní očkovací průkaz (Europas Petpassport) s vyznačeným potvrzením o vakcinaci proti vzteklině a potvrzení o identifikaci (tetování, označení mikročipem), tzn. stejně jako to požadují země Evropské unie. Pro Chorvatskou republiku není potřeba sérologické vyšetření.
Potvrzení o očkování proti vzteklině musí být při vstupu do Chorvatska nejméně 15 dní staré, ale nesmí být starší než 6 měsíců. U prvního očkování, které se provádí ve stáří 3 měsíců, musí být očkování nejméně 6 měsíců a ne déle než jeden rok před cestou. Navíc Chorvatsko požaduje potvrzení od veterinárního lékaře o tom, že zvíře je zdravé a potvrzení z místně příslušné veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace (kulaté razítko). Pokud veterinární vyšetření nebylo provedeno nebo chybí potvrzení o něm, provedou je na hraničním přechodu chorvatští veterináři. Je třeba však počítat s dosti vysokým poplatkem za toto náhradní vyšetření.
Dovoz a dočasný pobyt potencionálně nebezpečných psů rasy teriér – bullteriérů, pitbullteriérů a jejich kříženců, kteří nejsou zapsáni v registru Mezinárodního kinologického svazu (FCI), je zakázán.

Kategorie: Cestování, Důležité informaceKomentářů (0)