Dovolená v Tunisu a Turecku

Památky a města v Chorvatsku: Diokleciánův palác, Záhřeb, Šibenická katedrála, Doubrovník, Starigradské polje


Hlavní město – ZáhřebTIP: Letenky a ubytování na poslední chvíli za skvělé ceny

Záhřeb je hlavní město Chorvatska. Žije tu něco přes milion obyvatel. Celé město leží pod vrcholem Medvednica, na kterém můžete navštívit stejnojmenný hrad. Do Záhřebu se dá snadno dostat letecky. Levné letenky do Záhřebu je možné najít například na webu LevneLetenkyzPrahy.cz.

Historické jádro bychom mohli rozdělit na dvě části, jsou jimi Horní a Dolní část. Ještě je tu jedna část, která se jmenuje Nový Záhřeb složená z poválečných sídlišť. Díky památkám je turisty nejvíce vyhledávané právě zmíněné Horní město. Mimo jiné zde sídlí parlament a prezident. Určitě nejnavštěvovanější památkou je kostel sv. Marka. Pokud sem pojedete, zajisté si všimnete erbů Záhřebu, Dalmácie a mnoha dalších. Střecha je pak posázena barevnými glazovanými taškami. Dále můžete zajít do některých z muzeí. Za prohlídku stojí třeba Muzeum Mimara nacházející se na Rooseveltově náměstí. Vystavují velmi ceněné historické předměty ze sbírky A. Miramara.

Vystaveno jich je celkem 1 500 což je poměrně hodně. Výstava evropského malířství byste našli v Trossmayerově galerii. Zapomenout nesmíme ani zdejší ateliér chorvatského sochaře Ivana Maštrovice. Ten byl jedním z největších sochařů první poloviny 20. století. Město vyniká nejenom galeriemi, muzei, ale také památníky a pomníky. Spatřit můžete památníky plno významných osobností . A jaké tu tedy můžete vidět pomníky? Například pomník bána Jelačiće na Jelačićově náměstí nebo pomník chorvatského krále Tomislava před hlavním nádražím.
Abychom nebyli jenom u památek a muzeí, zajdete si na výbornou kávu do nějaké z místních kaváren pod širým nebem. Takovou nejlepší je nejspíše moderní kavárna ležící na Bogovićově ulici. Nevynechejte ani místní speciality v některé z restaurací. Rozhodně stojí za to je ochutnat. K pokrmu si dejte nějaké dobré chorvatské víno.
Zahraniční návštěvníci sem velmi rádi jezdí i za známými kulturními akcemi. Zmíníme se třeba o Bienale, což je festival moderní avantgardní hudby, nebo každoročně pořádaným mezinárodním festivalem animovaného filmu.
A ještě jednu věc na konec musíme říci. K velkému plusu celého Záhřebu je třeba podotknout, že je v denních a nočních hodinách velmi bezpečným městem.

Kategorie: ZáhřebKomentářů (0)