Dovolená v Tunisu a Turecku

Památky a města v Chorvatsku: Diokleciánův palác, Záhřeb, Šibenická katedrála, Doubrovník, Starigradské polje


Jelsa na ostrově Hvar


TIP: Last minute letenka a ubytování

jelsaJelsa je malé městečko (asi 2000 obyvatel) na ostrově Hvar. Máte zde spoustu možností, kde se ubytovat, buď ve velkém komplexu apartmánů s hotelem (Fontana). Ke koupání máte několik příležitostí, vždy si ale najděte místo dál od přístavu, lodě totiž vodu znečišťují.

Vyberte si jednu z vybetonovaných plážek. Zcela určitě budete potřebovat silnější deku nebo karimatku. Pokud jste si zapomněli koupací brýle nebo boty do vody, nemusíte zoufat. Ve městečku najdete několik stánků, kde si všechny nezbytnosti, včetně plážových dek, můžete zakoupit za ceny cca stejné jako v České republice.

Nezapomeňte také navštívit místní ovocný trh. Pochutnáte si na melounech a čerstvých fících. Ceny potravin, ale také ubytování jsou asi tak o ¼ až 1/3 vyšší než na pevnině. Stojí to ale za to. Ostrov Hvar je prostě nepřekonatelný a městečko Jelsa je jedním z nejhezčích přístavů. Na Hvar se dostanete trajektem ze splitu do přístavu Starý Grad. Odtud je asi 11 km.

levandulove suvenyry

Je zde bankomat, kavárna i restaurace s volným přístupem na wi-fi. Internet je zde jinak příšerně drahý. V průměru asi 7 euro na hodinu.

Co si přivést jako suvenýry?

Nejen jako suvenýry, ale jako každodenní radost si kupte víno, které má v okolí Jelsy výbornou kvalitu. Každý večer si otevřete lahvinku, kterou si vypijete na terase vašeho apartmánu. Dobré víno zde stojí cca 60 Kun.

Nesmíte zapomenout koupit olivový olej (70 Kun za litr) a olej z levandule. Ten je vhodný do koupele nebo na masáže. Lahvička stojí cca 50 Kun. My jsme nepohrdly ani různými výrobky z levandule a námořnickými tričky a ručníky.